20151010

RPP KURIKULUM 2013 SMP KELAS VIII/8 BAHASA JAWA

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
( RPP TEMA I ASPEK MENYIMAK)

Sekolah                       :   SMP
Mata Pelajaran            :   Bahasa Jawa
Kelas / Semester          :   VIII / I           
 Tahun Pelajaran           :   2015/2016

Standar Kompetensi   : 1. Mampu mendengarkan dan memahami berbagai wacana                  lisan dalam berbagai ragam Bahasa Jawa.
Kompetensi Dasar      : 1.1.   Mendengarkan legenda.
Indikator                     : 1.1.1 Mampu mengungkapkan cerita legenda secara lisan maupun tulisan dalam berbagai ragam bahasa jawa dengan semangat cinta tanah air
    1.1.2 Mampu menjelaskan unsur intrinsik legenda dengan kreatifitas
    1.1.3 Mampu menuliskan rangkuman  isi legenda dengan semangat kerja keras
    1.1.4 Mampu menceritakan kembali isi legenda dengan jujur
Alokasi Waktu            : 2 x 40 menit (1 x pertemuan)

1.      Tujuan Pembelajaran
1.1  Siswa dapat menulis kembali isi legenda yang didengar dengan ragam bahasa tertentu dengan semangat cinta tanah air
1.2  Siswa dapat menceritakan kembali isi legenda yang didengar jujur
1.3  Siswa dapat menjelaskan unsur intrinsik legenda dengan kreatifitas
1.4  Siswa dapat menuliskan rangkuman isi legenda dengan semangat kerja keras

2.      Materi Pembelajaran
2.1 Cerita Legenda Dumadine Pleburan

3.      Metode Pembelajaran
3.1 Ceramah
3.2  Permodelan
3.3  Tanya jawab
3.4  Demonstrasi
3.5  Penugasan

4        Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran
4.1  Kegiatan Awal
4.1.1 Memeriksa kehadiran siswa dan kebersihan kelas
4.1.2 Memotivasi siswa dengan manfaat mendengarkan legenda
4.1.3 Menjawab pretes tentang legenda di Kota Semarang
4.2  Kegiatan Inti
4.2.1 Eksplorasi
4.2.1.1 Menyediakan media untuk menyimak legenda
4.2.1.2Mengajak siswa menyebutkan sumber legenda didapat/didengar
4.2.2 Elaborasi
4.2.2.1 Siswa mendengarkan legenda dari media yang digunakan
4.2.2.2 Siswa menulis isi legenda.
4.2.2.3 Siswa menceritakan isi legenda
4.2.2.4 Siswa menanggapi cerita teman
4.2.3 Konfirmasi
4.2.2.5 Bertanya jawab tentang kesesuaian isi cerita  legenda dengan cerita yang disajikan pada media.
4.3 Kegiatan Akhir                                              
 4.3.1 Bersama guru merangkum dan menyimpulkan isi cerita legenda  yang    sesuai.
4.3.4        Siswa dan guru merefleksi materi yang dipelajari.

5. Sumber Belajar
5.1 Buku Paket Bahasa Jawa “ Marsudi Basa Jawa lan Sastra Jawa Anyar”     Kanggo SMP lan MTs Kelas VIII, Anggitanipun Priyantono, Sawukir. Penerbit : Erlangga : 2008. Jakarta
5.2 LKS Pinter Basa Jawa tema 1
5.3 VCD Rekaman
6. Penilaian
6.1  Teknik :
6.1.1        Lisan
6.1.2        Tertulis
6.1.3        Unjuk Kerja

6.2  Bentuk :
6.2.1        Daftar pertanyaan pilihan ganda
6.2.2        Uraian
6.2.3        Uji Petik Produk
6.3  Instrumen :
 Daftar Pertanyaan Pilihan Ganda
  1. Dumadine peleburan kala wau kaleber crita.....
a.       Legendha
b.      Mitos
c.   Dongeng
d.      Cerpen
  1. Apa tegese gung liwang-liwung ing wacan ” dumadine peleburan”
a.       Kahanan kang sepi
b.      Rame
c.       Bingung
d.      Ruwet
  1. Wong wolu mau sejatine apa?
a.       Wali
b.      Nini-nini
c.       Kaki-kaki
d.      Joko tanduran
  1. Sapa putrane nyai borang ?
a.       Joko tanduran
b.      Sugriwa
c.       Lesmana
d.      Kumbakarna
  1. Apa jenenge sendang kang ana ing sacedhake wong wolu mau
a.       Wanadri sendhang
b.      Sendhang kapit pancuran
c.       Sendhang nadri
d.      Kali caplok

A.Wangsulana kang pratitis pitakon ing ngisor iki adhedhasar legenda sing korungu mau!
1. Sapa bae  paraga kang ana ing crita ”Dumadine Pleburan ”?
2. Legendha mau saka dhaerah ngendi ?
3. Apa liding dongeng /bab kang bisa diconto ing crita iku ?
4.Apa bae  jeneng papan sing dumadi ana ing crita kasebut ?
5  Geneya papan mau diarani Pleburan?
B.Tulisen  tembung rangkep kang ana ing crita Dumadine  Pleburan!                                                                                 
1. Dwipurwa(3)
2. Dwilingga(3)
3. Dwilingga salinswara(2)

C.Tulisen ringkesaning crita mau, banjur critakna sangarepe kelas, ringkesan mau bisa kowenehake kelompok sing mbiji kowe, utawa koaturake Bapak/Ibu Guru yen sing mbiji Bapak Ibu Guru !

6.4 Kunci Jawaban :
1.   A
2.   A
  3.  A
       4.  A
       5.  A
A.
1.Paraga sing ana ing crita Dumadune Pleburan yaiku Kyai Borang, Nyai Borang, Joko Tanduran, wong lanang cacah wolu.     
2. Legendha mau asale saka Semarang
3. Liding crita kasebut, gelema tetulung ana ing kahanan apa bae./ Gelema tinarbuka yen ana perkara sing wigati, mula kudu syuk rukun karo sapa bae. 
4. Jenenge papan sing ana ing legendha kasebut yaiku  Pleburan, Wanadri Sendhang, Sukalila     5.Papan mau diarani Pleburan jalaran saka tembung papan lebur, sing lebur utawa ilang yaiku rasa was sumelange Nyai Borang jalaran putrane wis bali.

B.
1.Dwipurwa: lelunga, ndedonga, nyenyuwun, ngreridhu.  
2.Dwilingga: biyen-biyene,kaki-kaki, nini-nini, pirang-pirang, sadalan-dalan, muga-muga, tata-tatarangu-rangu, mugi-mugi, luwih-luwih. 
3.Dwilingga salinswara: liwang-liwung, mesam-mesem


6.5 Penghitungan Nilai Tertulis :
                       
6.6 Pedoman penskoran menulis ringkesan & bercerita

FORMAT PENGAMATAN PERILAKU BERKARAKTER


Kelas : .............................                                                  Tanggal Pengamatan : ............................
 FORMAT PENGAMATAN KETERAMPILAN SOSIAL

Kelas : .............................                                                  Tanggal Pengamatan : ............................

Keterangan :
A = Sangat baik
B = Memuaskan
C = Menunjukkan kemajuan
D = Memerlukan Perbaikan


Mengetahui                                                                     Semarang,      Juli 2015
 Kepala Sekolah                                                              Guru Mata Pelajaran




..................................                                                       ....................................