RENCANA PELAKSANAAN
PEMBELAJARAN
( RPP TEMA I ASPEK MENYIMAK)
Sekolah : SMP
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas / Semester : VIII / I
Tahun Pelajaran : 2015/2016
Standar Kompetensi :
1. Mampu mendengarkan dan memahami berbagai wacana lisan dalam berbagai ragam Bahasa Jawa.
Kompetensi Dasar
: 1.1. Mendengarkan legenda.
Indikator :
1.1.1 Mampu mengungkapkan cerita legenda secara lisan maupun tulisan dalam
berbagai ragam bahasa jawa dengan semangat cinta tanah air
1.1.2 Mampu menjelaskan unsur intrinsik
legenda dengan kreatifitas
1.1.3 Mampu menuliskan rangkuman isi legenda dengan semangat kerja keras
1.1.4 Mampu menceritakan kembali isi legenda dengan jujur
Alokasi
Waktu : 2 x 40 menit (1 x
pertemuan)
1. Tujuan Pembelajaran
1.1 Siswa dapat menulis kembali isi legenda
yang didengar dengan ragam bahasa tertentu dengan semangat cinta
tanah air
1.2 Siswa dapat menceritakan kembali isi
legenda yang didengar jujur
1.3 Siswa dapat menjelaskan unsur intrinsik
legenda dengan kreatifitas
1.4 Siswa dapat menuliskan rangkuman isi
legenda dengan semangat kerja
keras
2.
Materi Pembelajaran
2.1 Cerita Legenda Dumadine Pleburan
3.
Metode Pembelajaran
3.1 Ceramah
3.2
Permodelan
3.3
Tanya jawab
3.4
Demonstrasi
3.5
Penugasan
4
Langkah-langkah Kegiatan
Pembelajaran
4.1 Kegiatan Awal
4.1.1 Memeriksa kehadiran
siswa dan kebersihan kelas
4.1.2 Memotivasi siswa dengan
manfaat mendengarkan legenda
4.1.3 Menjawab pretes tentang legenda di Kota Semarang
4.2 Kegiatan Inti
4.2.1 Eksplorasi
4.2.1.1 Menyediakan media untuk
menyimak legenda
4.2.1.2Mengajak
siswa menyebutkan sumber legenda didapat/didengar
4.2.2 Elaborasi
4.2.2.1 Siswa
mendengarkan legenda dari media yang digunakan
4.2.2.2 Siswa
menulis isi legenda.
4.2.2.3 Siswa
menceritakan isi legenda
4.2.2.4 Siswa
menanggapi cerita teman
4.2.3 Konfirmasi
4.2.2.5 Bertanya
jawab tentang kesesuaian isi cerita legenda
dengan cerita yang disajikan pada media.
4.3 Kegiatan Akhir
4.3.1 Bersama guru merangkum dan menyimpulkan isi
cerita legenda yang sesuai.
4.3.4
Siswa dan guru merefleksi
materi yang dipelajari.
5. Sumber Belajar
5.1
Buku Paket Bahasa Jawa “ Marsudi Basa Jawa lan Sastra Jawa Anyar” Kanggo SMP lan MTs Kelas VIII, Anggitanipun
Priyantono, Sawukir.
Penerbit : Erlangga : 2008. Jakarta
5.2 LKS Pinter Basa Jawa tema
1
5.3 VCD Rekaman
6. Penilaian
6.1
Teknik :
6.1.1
Lisan
6.1.2
Tertulis
6.1.3
Unjuk Kerja
6.2
Bentuk :
6.2.1
Daftar pertanyaan pilihan ganda
6.2.2
Uraian
6.2.3
Uji Petik Produk
6.3 Instrumen :
- Dumadine peleburan kala wau kaleber crita.....
a. Legendha
b. Mitos
c. Dongeng
d. Cerpen
- Apa tegese gung liwang-liwung ing wacan ” dumadine peleburan”
a. Kahanan kang sepi
b. Rame
c. Bingung
d. Ruwet
- Wong wolu mau sejatine apa?
a. Wali
b. Nini-nini
c. Kaki-kaki
d. Joko tanduran
- Sapa putrane nyai borang ?
a. Joko tanduran
b. Sugriwa
c. Lesmana
d. Kumbakarna
- Apa jenenge sendang kang ana ing sacedhake wong wolu mau
a. Wanadri sendhang
b. Sendhang kapit pancuran
c. Sendhang nadri
d. Kali caplok
A.Wangsulana kang pratitis pitakon ing ngisor iki adhedhasar legenda sing korungu mau!
1. Sapa bae paraga kang ana ing crita ”Dumadine Pleburan ”?
2. Legendha mau saka dhaerah ngendi ?
3. Apa liding dongeng /bab kang bisa diconto ing crita iku ?
4.Apa bae jeneng papan sing dumadi ana ing crita kasebut ?
5 Geneya papan mau diarani Pleburan?
B.Tulisen tembung rangkep kang ana ing crita Dumadine Pleburan!
1. Dwipurwa(3)
2. Dwilingga(3)
3. Dwilingga salinswara(2)
C.Tulisen ringkesaning crita mau, banjur critakna sangarepe kelas, ringkesan mau bisa kowenehake kelompok sing mbiji kowe, utawa koaturake Bapak/Ibu Guru yen sing mbiji Bapak Ibu Guru !
6.4 Kunci Jawaban :
1. A
2. A
3. A
4. A
5. A
A.
1.Paraga sing
ana ing crita Dumadune Pleburan yaiku Kyai Borang, Nyai Borang, Joko Tanduran,
wong lanang cacah wolu.
2. Legendha mau asale saka Semarang
3. Liding crita kasebut, gelema tetulung ana ing kahanan apa bae./ Gelema
tinarbuka yen ana perkara sing wigati, mula kudu syuk rukun karo sapa bae.
4. Jenenge papan sing ana ing legendha kasebut
yaiku Pleburan, Wanadri Sendhang,
Sukalila 5.Papan mau diarani Pleburan
jalaran saka tembung papan lebur, sing lebur utawa ilang yaiku rasa was
sumelange Nyai Borang jalaran putrane wis bali.
B.
1.Dwipurwa: lelunga, ndedonga, nyenyuwun, ngreridhu.
2.Dwilingga: biyen-biyene,kaki-kaki,
nini-nini, pirang-pirang, sadalan-dalan, muga-muga, tata-tatarangu-rangu,
mugi-mugi, luwih-luwih.
3.Dwilingga salinswara: liwang-liwung, mesam-mesem
6.5 Penghitungan Nilai Tertulis :
6.6 Pedoman penskoran menulis ringkesan & bercerita
FORMAT PENGAMATAN PERILAKU
BERKARAKTER
Kelas : .............................
Tanggal Pengamatan : ............................
FORMAT PENGAMATAN
KETERAMPILAN SOSIAL
Kelas : .............................
Tanggal Pengamatan : ............................
Keterangan :
A = Sangat baik
B = Memuaskan
C = Menunjukkan kemajuan
D = Memerlukan Perbaikan
Mengetahui Semarang, Juli 2015
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
.................................. ....................................